معرفی سوغات زنجان

معرفی سوغات زنجان

سوغات زنجان

سفر به شهرهای مختلف ایران لذتی بیشتر از سفر به کشورهای مدرن خارجی دارد. زیرا با سفر به نواحی مختلف ایران زمین می‌توانید با فرهنگ دیرینه این سرزمین بیشتر آشنا شوید و درباره هویت اجداد خود اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. زنجان یکی از شهرهای توریست پذیر است که افراد زیادی هر ساله به آن سفر می‌کنند و سوغات زنجان را نیز برای افرادی که می‌شناسند همراه می‌برند.

زنجان شهری در غرب ایران است که مرکز استانی به همین نام می‌باشد. این شهر یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق ایران است و لقب بیستمین شهر پرجمعیت کشور را از آن خود کرده است. مشهورترین سوغات زنجان چاقو است و به دست استادکاران توانایی که در این منطقه سکونت دارند ساخته می‌شود.

شهرت چاقوی زنجان نه تنها در ایران بلکه در کل جهان نام این شهر را پرآوازه کرده است. از دیگر سوغات زنجان که توریست‌ها را وادار می‌کند به سمت این شهر سفر کنند خوراکی‌های مخصوصی است که تنها در زنجان وجود دارند. در ادامه معروف‌ترین سوغات این شهر جهت آشنایی بیشتر معرفی شده است.

نان اردک یکی از خوشمزه‌ترین سوغات زنجان

نان اردک یکی از مشهورترین سوغات زنجان است که در برخی از استان‌هایی که با آن مجاور هستند نیز پخته می‌شود. این نان در گذشته تنها در خانه‌ها و به روش سنتی طبخ می‌شد، اما این روزها در بیشتر شیرینی فروشی‌های این شهر می‌توانید این نان خوشمزه را مشاهده کنید.

 آردی که برای تهیه این نان استفاده می‌کنند همان آردی است که برای تهیه نان بربری استفاده می‌شود. این آرد را با تخم مرغ، شکر، شیر، بکینگ پودر و روغن ترکیب می‌کنند. پس از آماده شدن و عمل آمدن خمیر نان، آن را شکل داده و درون روغن سرخ می‌کنند.

اگر با تور زنجان همسفر شده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان خوردن نان اردک را به همراه چای فراموش نکنید. کلیه شیرینی فروشی‌های سطح شهر این نان خوشمزه را عرضه می‌کنند و در هر کجای شهر که حضور داشته باشید به راحتی می‌توانید نان اردک خوشمزه را تهیه کرده و نوش جان کنید.

شیرینی شستی

شیرینی شستی یکی دیگر از سوغات زنجان است که گردشگران هنگام سفر به این شهر آن را تهیه کرده و برای دوستان و خانواده خود می‌برند. برای درست کردن این شیرینی نیز به آرد، آرد برنج، زرده تخم مرغ، روغن جامد یا کره، پودر قند و هل نیاز دارید.

زنجانی‌ها شیرینی شستی را این گونه آماده می‌کنند. ابتدا پودر قند را به همراه زرده تخم مرغ ترکیب کرده و خوب هم می‌زنند. این هم زدن باید به میزانی باشد که زرده تخم مرغ و پودر قند به خوبی مخلوط شوند و کف روی ماده دیده شود. در مرحله بعدی آرد و آرد برنج و هل را به مواد اضافه می‌کنند و هم می‌زنند تا خمیر یکدستی به دست می‌آید.

پس از این که خمیر استراحت کرد و آماده شد آن را به شکل دایره‌های کوچک در آورده و به مدت 10 دقیقه در فر قرار می‌دهند. سپس شیرینی‌ها را از درون فر خارج کرده و با یک وسیله میانه آن‌ها را به حالتی که با شصت فشرده شده در می­آورند. در این مرحله شیرینی‌ها مجدداً درون فر پخته می‌شوند و پس از خنک شدن در میانه آن‌ها مربا یا عسل قرار می‌دهند.

انگشت ‌پیچ

انگشت ‌پیچ یکی دیگر از سوغات زنجان است که توریست‌ها آن را خریداری می‌کنند. برای تهیه انگشت ‌پیچ به شکر، تخم مرغ، گلاب و آب نیاز دارید. ابتدا باید شکر را درون قابلمه بریزید. سپس باید روی آن به اندازه‌ای آب بریزید که تا یک بند انگشت بالاتر از شکر را آب بپوشاند.

سپس شکر و آب را روی حرارت قرار داده و به حدی هم بزنید که شکر کش‌دار شود. حال باید سفیده تخم مرغ را به اندازه‌ای هم بزنید که کف کند، سپس آن را به شکر کش‌دار اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید. در این مرحله گلاب را به مخلوط بیفزایید و باز هم بزنید تا انگشت ‌پیچ خوشمزه آماده شود.

از دیگر سوغات زنجان که هنگام سفر به این شهر می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید می‌توان به سقز و سبزیجات کوهی مانند غاز یاغی، گل آقا و… اشاره کرد.

 

منبع: تحریریه سفرنورد

هر سفر یک زندگی٬ هر زندگی یک سفر٬ سفرنورد

سفرنورد فروشگاه تجهیزات کوهنوردی کمپینگ آفرود

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها