سوغات مشهد قسمت اول

سوغات مشهد قسمت اول

سوغات مشهد 

سفر به شهرهای زیارتی حال و هوایی دیگر دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد  در طول سال برنامه ریزی‌های زیادی انجام می‌دهند تا برای یکبار هم که شده سفری به سوی مشهد مقدس داشته باشند. اگر شما نیز زائر امام رضا (ع) هستید و عازم سفر، با ما همراه باشید و با سوغات مشهد بیشتر آشنا شوید.

بوی خوش حرم امام رضا (ع) هر سال توریست‌های زیادی را به سوی مشهد روانه می‌کند که کوله باری که روی دوش آن‌ها سنگینی می‌کند را در این مکان جا می‌گذارند و پس از خرید سوغات مشهد سبکبال و راحت به سوی منزل خویش روانه می‌شوند. مشهد نگین شهرهای ایران است که مرقد امام هشتم شیعیان در آن قرار دارد و به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته می‌شود. اگر سفری به مشهد در پیش رو دارید و می‌خواهید سوغات این شهر را با خود به یادگار بیاورید، با ما همراه باشید و با مشهورترین سوغات مشهد بیشتر آشنا شوید.

 

سوغات مشهد

 زعفران خالص و خوش ‌رنگ معرف‌ترین سوغات مشهد

زعفران که در کل جهان با نام طلای سرخ شناخته می‌شود و در بسته بندی‌های کوچک و به صورت گرمی ارائه می‌شود، مشهورترین سوغات مشهد است. بیشتر غذاهای ایرانی رنگ و عطری که دارند را مدیون زعفران هستند. به همین دلیل افرادی که به خطه خراسان و به شهر مشهد سفر می‌کنند زعفران را به عنوان شناخته شده­ترین سوغات این شهر به همراه می‌برند.

 

زعفران نه تنها در داخل کشور یک محصول پرفروش و پرطرفدار است، بلکه ساکنین دیگر نقاط کره زمین نیز علاقه زیادی به استفاده از این محصول دارند. به همین دلیل مشهد علاوه بر تولید زعفرانی که در داخل کشور استفاده می‌شود، رتبه نخست تولید زعفران صادراتی را نیز از آن خود کرده است.

 زعفران شادی آور است و افسردگی را درمان می‌کند. همچنین جوانسازی پوست، کاهش فشار خون و تقویت حافظه از دیگر خصوصیات این محصول به حساب می‌آیند.

در گوشه و کنار مشهد مغازه‌های زیادی را می‌توان مشاهده کرد که به فروش زعفران مشغول هستند؛ اما بهترین زعفران این شهر را می‌توانید در بازار بزرگ رضا که یک بازار سنتی و سرپوشیده است پیدا کنید. معروف‌ترین زعفران این شهر نیز با نام زعفران قائنات و زعفران سحرخیز به فروش می‌رسند.

زرشک مشهد

زرشک دومین رده را از میان معروف‌ترین سوغات مشهد از آن خود کرده است. این ماده غذایی مصارف گوناگونی دارد. عده‌ای زرشک را برای تهیه آب زرشک ‌ترش و خوشمزه می‌خرند و عده‌ای دیگر زرشک را برای پخت زرشک پلو با مرغ یا تزیین برنج تهیه می‌کنند. خراسان رضوی اولین رتبه تولید زرشک کشور را در دست دارد و زرشکی که توسط اهالی این منطقه تولید می‌شود در دو نوع اناری و پفکی است. زرشک علاوه بر طعم و مزه منحصر به فرد خواص درمانی بسیاری نیز دارد. به همین دلیل مسافران مشهد این گزینه را نیز به همراه دیگر سوغات این شهر خریداری می‌کنند.

ادویه هفت قلم مشهد

ایرانی‌ها در خلق طعم و مزه‌های جدید تبحر زیادی دارند. به همین دلیل هر شهر ایران ادویه‌های مخصوصی دارد که بیشتر افرادی که به این مناطق سفر می‌کنند ادویه‌های مخصوص آن منطقه را به عنوان یادگار سفر به همراه می‌برند.

 

در میان سوغات مشهد نیز نام ادویه‌ای به نام ادویه هفت قلم دیده می‌شود که تنها مختص این منطقه است. این ادویه بیشتر در طبخ غذاهای مجلسی استفاده می‌شود و استفاده از آن هنگام پخت غذاهای خورشتی و آبگوشت طعم غذا را بی‌نظیر می‌کند.

این ادویه از ترکیب فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه، دارچین، سماق، گلپر و زنجبیل به دست می‌آید. هنگام تهیه این ادویه مشاهده می‌کنید که ادویه‌ها به صورت جداگانه در کنار هم قرار دارند و فروش آن‌ها به صورت ترکیبی نیست. همین امر سبب می‌شود که قبل از چشیدن طعم این ادویه در غذا، شیفته رنگ ‌بندی­هایی ترکیباتی شوید که برای آن در نظر گرفته شده است.

 

در مقاله دوم دیگر سوغات مشهد برای آشنایی بیشتر توریست‌هایی که عازم این شهر هستند معرفی خواهند شد، به شما توصیه می‌کنیم مقاله دوم را نیز مطالعه نمایید.

سوغات مشهد

منبع: تحریریه سفرنورد

هر سفر یک زندگی٬ هر زندگی یک سفر٬ سفرنورد

سفرنورد فروشگاه تجهیزات کوهنوردی کمپینگ آفرود

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها