رالی داکار پر هیجان ترین مسابقات رالی

رالی داکار پر هیجان ترین مسابقات رالی

رالی داکار

رالی داکار به عنوان قلب مسابقات رالی جهان زیر شاخه رشته اتومبیل رانی شناخته می شود و مسیر های طولانی دارد که اغلب در بیابان و صحراهای شنی برگزار می شود. ابتدای هر سال میلادی زمانیست که مسابقات جهانی رالی داکار اجرا می گردد. این مسابقات ابتدا توسط یک فرانسوی و به ابتکار وی شکل گرفت و امروزه به عنوان یکی از هیجانی ترین مسابقات اتومبیل رانی شناخته می شود.

 

رالی داکار برای اولین بار در صحرای افریقا برگزار شد و سپس در سال 2008 به صحرا های امریکای لاتین انتقال یافت. نکته قابل توجه در مسابقات داکار این است که این مسابقات تنها در صحراهای شنی برگزار نشده و در دور اول مسابقات رانندگان می بایست از کوه نیز بالا بروند.

بنابراین می توان رالی داکار را اینگونه تعریف کرد: داکار نوعی از مسابقات اتومبیل رانی در طبیعت است که جاده ی هموار شده ای برای آن وجود ندارد. در داکار می بایست رانندگان به صورت حرفه ای از موانعی که در مسیر هستند عبور کنند و قهرمانی آن ها وابسته به تجربه و حرفه ای بودن آن ها است.

 

در این مسابقات قدرت موتور کمتر شده و چون در اتفاعات رانندگی می کنند و اکسیژن هوا کاهش می یابد، موتور مشتعل نخواهد شد.

زمانی که مسابقات رالی داکار در منطقه داکار برگزار می شد، انتهای مسیر مسابقه به دریاچه ای که آب آن رنگ صورتی به خود گرفته بود، ختم شده و بنابراین رنگ صورتی در مسابقات داکار الهام گرفته از همین دریاچه است.

 

نکته ای که در مسابقات رالی داکار اهمیت دارد این است که رانندگان باید تا انتهای مسیر مسابقه به سلامت برسند و دوم آنکه بتوانند در این مسابقات برنده شوند. در این صورت جام قهرمانی را از آن خود نموده اند. مسیر رالی داکار 8500 کیلومتر است. رانندگان می بایست این مسیر را طی کرده و به مقصد برسند.

 

اسطوره های رالی داکار

سیریل دسپرس یکی از قهرمانان مسابقات داکار است که پنج عنوان قهرمانی را از آن خود نموده است.

استفان پیترهانسل و ژوآن بارِدا بورت از قهرمانان مسابقات داکار هستند که مقام قهرمانی را به نام خود ثبت نموده اند. از آنجا که رالی داکار در چندین بخش اتومبیل، چهار چرخ و موتور سیکلت و کامیون برگزار می شود، قهرمانان این رشته سعی دارند تا در رانندگی در چندین بخش آن به مقام دست یابند. پیتر هانسل اولین و برترین راننده ای است که در بخش اتومبیل رانی و موتورسیکلت به صورت توام در رالی داکار موفقیت های بی نظیری کسب کرده است.

 

علاوه بر رانندگان که در این مسابقات، جام قهرمانی را به دست می آورند، خودروسازان نیز به سبب برترین خودروی مقاوم در این مسابقات به مقام هایی دست پیدا می کنند. فولکس واگن یکی از خودروسازان مطرحی است که قدمت طولانی در ساخت اتومبیل و ماشین دارد. این شرکت توانسته است سه بار به مقام برترین خودرو در رالی داکار دست یابد.

 

پژو یکی دیگر از قهرمانان مطرح در مسابقات داکار است که به صورت متوالی برنده ی سه قهرمانی در این مسابقات شده است.

رانندگان اوج هیجان و لذت را در مسابقات رالی داکار تجربه خواهند کرد و بنابراین این مسابقات یکی از پر طرفدار ترین مسابقات رالی در جهان محسوب می شود و علاقه مندان زیادی دارد.

 

تحریریه سفرنورد-کپی با ذکر منبع بلامانع

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها