آشنایی با ورزش سنگ نوردی-صخره نوردی

سنگ‌نوردی

آشنایی با ورزش سنگ نوردی-صخره نوردی

معرفی سنگ نوردی یا صخره نوردی

 

سنگ‌نوردی جزو رشته های جدید در زیر شاخه ی کوه‌نوردی می باشد که افراد می بایست قبل از هر چیز اصول اصلی کوه نوردی را یاد گرفته باشند. در واقع سنگ نوردی فعالیتی است که افراد باید از دست ها، پاها یا هر قسمت دیگر بدن استفاده کرده تا از یک جسم شیب دار بالا روند. این رشته اغلب به صورت تفریحی، رقابتی، عملیات اضطراری و عملیات نظامی استفاده می شود. اغلب سنگ نوردان در ابتدا از ساختار های مصنوعی برای آموزش استفاده کرده و بعد در حالت طبیعی خود را در معرض آزمایش قرار می دهند.

 

سنگ نوردی رقابتی در دیوار های مصنوعی شبیه سازی شده انجام می شود اما این رشته ورزشی را می توان در بسیاری از صعود ها نیز به کار گرفت. در این رشته، کوهنورد می بایست از تجهیزات کوهنوردی همچون طناب و دیگر وسایل حفاظتی مخصوص این کار استفاده کند. اما این وسایل تنها برای محافظت در برابر صدمات و در هنگام سقوط استفاده می شوند و دانش و تجربه، صعود سنگ نورد را نهایی خواهد نمود.

سنگ‌نوردی

رشته سنگ‌نوردی جزو محبوب ترین رشته های ورزشی در سال های اخیر به شمار می رود زیرا محدودیت سنی خاصی ندارد و تنها به توانایی افراد در بالا رفتن از یک صخره بستگی دارد و اغلب عضلات مختلفی در آن درگیر می شوند. مربیان کار آزموده می توانند آموزش های اولیه آشنایی با سنگ نوردی را برای علاقه مندان ایجاد نمایند، اما در ابتدا می بایست با لوازم سنگ نوردی ایشان را آشنا کنند.

 

طناب، صندلی صعود، کیسه پودر، کارابین، هشت فرود، کلاه ایمنی، نوار تسمه، اسلینگ، میخ و چکش از جمله ابزار هایی هستند که یک سنگ نورد می بایست در هنگام صعود از سنگ یا صخره از آن استفاده نماید.

توجه به کیفیت هر یک از وسایل مورد نیاز برای صعود یک سنگ نورد کمک می کند تا ایمنی در این ورزش بیشتر حفظ شده و خطرات احتمالی این رشته ی ورزشی پر طرفدار کاهش یابد.

 

در بسیاری از کشور های جهان سنگ‌نوردی در زمره رشته های محبوبی قرار می گیرد که اغلب قشر جوان و حتی نوجوان به آن علاقه داشته و آن را پیگیری می کنند. در ایران نیز جام های مختلفی در سال های اخیر برگزار شده است تا استعداد های نهفته در میان رده های سنی کشف گردد. جام فجر یکی از مهمترین مسابقاتی است که در ایران برگزار و در شهرهای مختلفی همچون قم، زنجان و همدان با استقبال بی نظیری رو به رو گردیده است.

در مسابقات سنگ نوردی می بایست دیواره بولدرینگ، دیواره های متحرک و تمرینی وجود داشته باشد تا تمامی رده های سنی کودک،  نوجوان و جوان بتوانند در مسابقات شرکت کنند.

 

از جمله دیگر مواردی که در سنگ‌نوردی می بایست استفاده شود، دیواره سرعت و سر طناب است. تطابق هر کدام از این موارد با استاندارد های جهانی، سطح مسابقات را بالا تر برده و کمک می کند تا ایرانیان بهتر در جهان به رقابت بپردازند.

سنگ‌نوردی
سنگ‌نوردی

رضا علی‌پور از جمله سنگ نوردان ایرانی است که در مسابقات سنگ نوردی سرعت در چین به مدال طلا دست یافت. این جوان ایرانی با شکستن رکورد سرعت در سنگ نوردی توانست به برترین ورزشکار غیر المپیکی جهان نیز تبدیل گردد.

در جهان سنگ نوردان موفقی وجود دارند که نامشان در تاریخ ثبت شده است. در بخش مردان کریس شارما، آدام اوندرا و ولفگانگ گولیچ از بهترین سنگ نوردان جهان به حساب می آیند.

زنان نیز در این رشته ورزشی به موفقیت های زیادی نایل آمده اند که مشهور ترین آن ها لین هیل، مینا مارکوویک و جین کیم می باشند.

 

علاقه مندان به این رشته ورزشی باید بدانند که عدم محدودیت سنی در سنگ نوردی فرصتی مناسب است تا برای آشنایی با این رشته ورزشی در هر سنی اقدام نمود و آموزش های لازم را فرا گرفت.

 

تحریریه سفرنورد-کپی با ذکر منبع بلامانع 

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی