پارچه گورتکس چیست؟

پارچه گورتکس چیست؟

پارچه گورتکس Gore-Tex

اگر در شرایطی قرار بگیرید که کیفیت پوشاک تان و عملکردش در برار باران و باد و سرما برایتان با اهمیت تر از سایر مواقع باشد، و یا اگر برای یک بار، کوهنوردی را امتحان کرده باشید، حتما نام پارچه گورتکس را هم شنیده اید.در این مطلب سفرنورد به معرفی و بررسی پارچه گورتکس میپردازد.

پارچه ی گورتکس، پارچه ای مقاوم و قابل اعتماد در برابر باران، باد و سرما در شرایطی ست که امکان تعویض لباس خود را به آسانی نخواهید داشت.

این پارچه دارای چند لایه با قابلیت آب بندی درزها و منافذ کاملا ضد آب، ضد باد و مقاوم در برابر رطوبت میباشد. بدیهی است که هیچ پارچه یا پوشاکی همیشه با دوام نخواهد بود، اما پارچه گورتکس با پشت سر گذاشتن آزمون های کنترل کیفی موفقیت آمیز بسیاری، نشان داده که دوام، خاصیت ضد آب بودن، تنفس و طول عمرش بیشتر از انواع دیگر پارچه هاست.

قابلیت تنفس یکی از برجسته ترین ویژگی های پارچه گورتکس است، که با فناوری منحصر به فردی تعریق بدن را به سرعت از لایه های درونی لباس به بیرون منتقل میکند و موجب احساس سبُکی و راحتی در بدن میشود و همچنین با خارج کردن رطوبت موجود در داخل لباس، از اتلاف گرما جلوگیری میکند.

پارچه گورتکس
پارچه گورتکس

جنس پارچه گورتکس

لایه های گورتکس ترکیبی از دو ماده ی بی نظیر است که یکی از آنها “تترا فلوئورو اتیلن” خالص میباشد که با 9 میلیارد منفذ بسیار ریز در هر اینچ مربع، مانع نفوذ آب به داخل لباس میشود. و ماده ی دیگر تشکیل دهنده گورتکس، ماده ایست که دافع چربی بوده و به همین دلیل از آلودگی به مواد چرب نظیر انواع روغن های نفتی، حشره کشها و مواد خوراکی و غیره جلوگیری میکند.

دو نوع معروف از پارچه های گورتکس:

– پارچه های بادشکن گورتکس، که قابلیت استفاده در شرایط جوی متفاوتی را دارند، و همانطور که از اسمشان پیداست کاملا ضد باد بوده، قابلیت تنفس نیز دارند، اما ضد آب نیستند و برای هوای مرطوب مناسب نخواهند بود.

– پارچه های ضد آب گورتکس، که دارای درزها و شکاف های ضد آب و ضد هوا بوده و با مقاومت و انعطاف پذیری بالا در برابر آب و رطوبت، کاملا مناسب استفاده در هوای مرطوب میباشند.

پارچه گورتکس
پارچه گورتکس

قابلیت های پارچه گورتکس بطور خلاصه

– سَبُک بودن

– چند لایه بودن

– مقاوم و انعطاف پذیر در برابر شرایط آب و هوایی و سایش

– ضد آب

– ضد باد

– قابلیت تنفس

– شستشو و مراقبت آسان

 

محافظت و نگهداری از پوشاک گورتکس

این دست پارچه ها از مقاومت خوبی برخوردارند و دوام زیادی دارند. اما این به این معنی نیست که نباید به طور صحیح حفاظت شوند چرا که میزان تنفس آن در صورت تا شدن و تحت فشار بودن کمتر خواهد شد و البته در شستشوی آن هم باید دقت کرد و دستورالعمل شرکت سازنده را اجرا کرد. این دستور شستشو بر روی بر چسب های چاپ و به لباس دوخته شده اند البته بعضی لکه ها نظیر حشرات و شیره های گیاهی ممکن است پاک نشود اما بر تنفس پارچه اثری ندارد.

چگونه لکه های گورتکس را پاک کنیم؟

بعضی لکه ها نظیر مرده حشرات و شیره های گیاهی ممکن است پاک نشوند، اما بر روی تنفس پارچه اثری ندارند. برای بارانی های گورتکس نیز از پیش شوینده استفاده کنید (نظیر shout یا شوینده های اسپری گازی) دستور پیش شویی را از برچسب دوخته شده به لباس بخوانید و بر طبق دستور محافظت گورتکس به شستن بعدی اقدام کنید. بعضی از لکه های مقاوم را متخصصان حرفه ای می توانند پاک کند.

 تفاوت بین پارچه بادشکن و پارچه ضدآب گورتکس

پارچه های بادشکن گورتکس در بالاپوش های کرکی نظیر بادشکن، کت کرک دار، جلیقه و کلاه به خاطر سبکی و راحتی در شرایط متفاوت آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. بادشکن های کرکی 2.5 برابر دوپوش های کرکدار استاندارد گرما دارند.

بادشکن های گورتکس کاملا ضدباد و قابل تنفس اند اما ضدآب نیستند و برای هوای مرطوب تهیه نشده اند. لذا به درزها و شکاف های ضدآب و ضدهوا که در کت های بارانی معمول است مجهز نیستند.

 فناوری پارچه های گورتکس برای رفتن در آب چیست؟

تکنولوژی بالاپوش های غوطه وری که حاصل استفاده از پارچه منحصر بفرد چند لایه، فرآیند آب بندی درز و فناوری تولید است، نخستین بار توسط گور برای تهیه لباس ملوانان نیروی دریایی بکار گرفته شد. بخار حاصل از عرق بدن روی سطح درونی این پارچه جای گیر نمی شود تا ملوان احساس ناراحتی ناشی از سرما و سنگینی رطوبت نکند.

این فناوری به لباس امکان می دهد که هنگام فرو رفتن کامل به زیر آب به راحتی تنفس کند. در نتیجه کسی که این لباس را بپوشد چه درون استخر آب یخ سالن باشد چه درون قایق شناور احساس راحتی می کند. برخورد با اجسام تیز و برنده باعث سوراخ شدن آن می شود.

تحریریه سفرنورد-انتشار با ذکر منبع بلامانع

نظرات (2)

admin

این مطلب رو جایی دیدم نمیدونم چقدر صحیح باشه اما جهت احتیاط خوب که مطالعه بشه:
????هشدار!
مراقب سلامتی خود باشید!!!
دوستان اخیرا یکی از دوستان که در کار لباسهای دست دوم کوهنوردی هستند از من سوال کردند که تفاوت بین گورتکس و گورتکس ایکس آر تی چی هست؟ خوب بنده در اینترنت چیز زیادی در مورد گورتکس ایکس آر تی پیدا نکردم. اما برای کسب اطلاع با شرکت گورتکس مکاتبه کردم. خوشبختانه دوستان در آن شرکت با سخاوت تمام اطلاعاتی در مورد گورتکس ایکس آر تی دادند که البته علاوه بر مفید بودن آن به عنوان یک اطلاعات عمومی برای ما خیلی مهم و هشدار دهنده است.
شرکت گورتکس برای من نوشته که این نوع لباس برای فروش در بازار نیست (و نباید باشد) و برای کاربردهای حرفه ایی (شغلی خاص) هست. که البته یک لینک هم در مورد منظور از این کاربرد حرفه ایی لطف کردند. گورتکس ایکس آر تی برای فعالیت در وضعیتهایی هست که منطقه آلودگی شیمیایی دارد مثل بمباران شیمیایی و نهایت مقاومت این نوع لباس تا 8 ساعت است تا مثلا یک نظامی بتواند در آن شرایط به عملیات ادامه دهد.
اما اهمیت این اطلاعت برای ما چیست؟
ما بخاطر فقر اقتصادی زیاد از لباسهای دست دوم استفاده میکنیم.
در منطقه ایی هم قرار داریم که اطرافمان در جنگ و درگیری هست و دولتها و تروریستها هم ترسی از کاربرد سلاحهای شیمیایی ندارند یا برخی هم سلاحهای شیمیایی خود را در این میان امتحان میکنند.
لذا با توجه به دو نکته: “این لباس برای فروش در بازار برای مصرف کننده ها نیست” و “کاربرد نظامی و ضد شیمیایی آن” وجود این نوع لباس در میان لباسهای دست دوم که به راحتی میتوان آنرا با لباس گورتکس کوهنوردی اشتباه گرفت یا فوق العاده بودن آنرا متصور شد خطر فروش لباسهای گورتکس ایکس آر تی استفاده شده در درگیریهای نظامی شیمیایی بسیار بالا و در حد صد در صدی است.
پس توصیه میشود از خرید گورتکس ایکس آر تی چه بنام آکبند و چه بنام دست دوم جداً خودداری کنیم چون اصولا آکبند آن قرار نیست در بازار موجود باشد پس حتما دست دوم و آلوده خواهد بود و برای سلامتی ما خطرناک است.
✍️نویسنده : سلمان محمدی

admin

این مطلب رو جایی خوندم شاید در ادامه گورتکس مفید باشه:
محصولات گورتکس از چه ساخته شده اند ؟

لایه گورتکس ترکیبی از دو ماده منحصر بفرد به ثبت رسیده است. یکی از این دو جزء تترا فلوئورو اتیلن خالص ePTFE است که در هر اینچ مربع 9 میلیارد منفذ دارد . هر یک از این منافذ بسیار کوچکتر از یک قطره ریز آب( 20000 بار) اما بسیار بزرگتر از یک مولکول بخار آب(700 بار) است.

قطره نمی تواند از منافذ لایه عبور کند ولی مولکول به صورت بخار قادر به عبور از آن است . قابلیت عبور بخار را ” قابلیت تنفس ” می نامند . جزء دیگر ماده ای است که روغن و چربی را بخود نمی گیرد (دافع چربی) و از آلوده شدن گورتکس به مواد چرب نظیر روغن های نفتی ,مواد غذایی,حشره کشها و دیگر مواد مضر جلوگیری می کند.

برای ایجاد یک پوشش ضد آب و باد که در عین حال ” قابلیت تنفس “را حفظ کند لایه گورتکس را روی پارچه های دیگر می پوشانند پارچه هایی که بر چسب اجاره نامه ما را دریافت کرده و توسط طرف های تجاری ما عرضه میشوند مجهز به پوشش گورتکس و بنابراین ضمن حفظ ” قابلیت تنفس ” ضد آب و ضد هوا نیز هستند .

تفاوت بین پارچه دافع آب (water repellent) وضد آب : (water proof) پارچه های دافع آب در برابر ورود آب با فشارهایی کمتر از یک پوند بر اینچ مربع (1p.s.i) مقاومت می کنند . این پارچه ها در مواردی کاربرد معقول و قابل قبولی دارند اما در هوای مرطوب حفاظ های مطمئنی نیستند . اما برای پارچه ضد آب , استاندارد و معیار مشخصی تعریف نشده است .باید این نوع پارچه ها

هنگام رفتن در هوای در هوای بارانی یا زانو زدن و نشستن روی سطوح خیس یا مثلا” هنگام شکار ماهی آزاد در آلاسکا در برابر ورود آب ,مقاوم باشند . مثلا” شخصی با وزن ۷۵ کیلو گرم هنگام نشستن p.s.i 3 فشار (سه پوند بر اینچ ) و هنگام زانو زدن p.s.i16فشار بر تکیه گاه خود وارد می کند و میزان مقاومت پارچه گورتکس p.s.i 65 است . پارچه های معمولی با منافذ ریز حدود ۳/۳ تا ۵ پوند بر اینچ مربع طبق استاندارد ISO 811 مقاومت دارند.

” قابلیت تنفس ” چیست و چرا به آن نیازمندیم ؟

بدن تر ۲۶بار بیشتر از بدن خشک گرما را از طریق رسانش تلف می کند . پس اگر لباس بطرز مناسبی ” تنفس” نکند ,بدن با عرق کردن مرطوب شده و اتلاف گرمایی آن شتاب می گیرد و باعث احساس ناراحتی شدید می شود . ممکن است احساس شود که پارچه لباس نشتی دارد و بدن در خطر افت دمای شدید قرار گیرد . هر چه جذب رطوبت از پوست سریعتر باشد ,احساس راحتی بیشتری می شود . پارچه های گورتکس از حیث دوام ,قابلیت تنفس ,ضد آب بودن بهترین پارچه های موجود است.

معنی ” بیشتر ضد آب بودن ” چیست ؟ این اصطلاح درست است یا نه ؟

هر چه پارچه در برابر نفوذ آب تحت فشار مقاومتر باشد ” ضذ آب تر ” است. ممکن است هنگام نشستن روی یک سطح خیس ,نشیمنگاه خشک بماند اما با زانو زدن روی همان سطح ,آب به درون لباس نفوذ کند یا مثلا” پارچه ای که حداکثر در برابر ۳پوند بر اینچ مربع فشار ,از نفوذ آب جلوگیری می کند نسبت به پارچه ای که حداکثر مقاومت آن۱/ ۳ پوند بر اینچ مربع است ,کمتر ضد آب است . عموما” برای تعیین و میزان ” ضد آب” بودن یک پارچه ,یکی از سه نوع آزمون رایج است که از میان آنها آزمون هیدروستاتیکی و فرم انگلیسی (ISO 811) بیشتر واقع گراست زیرا با شبیه سازی آزمایشگاهی آن می توان پارچه های واقعی موجود در جهان واقعی را مورد آزمایش قرار داد. گور این روش را برای آزمون پارچه های خود انتخاب کرده است.

پارجه ها چگونه ” تنفس ” می کنند ؟

آهنگ زمانی نرخ انتقال ذرات بخار آب : سرعت عبور ذرات بخار آب از یک پارچه تابع خارج قسمت نیروی رانش بر مقاومت پارچه در برابر عبور آب است. نیروی رانش از اثر متقابل رطوبت و گرما تامین میشود . هر گاه گرما و رطوبت درون پارچه زیاد شود,بخار به بیرون رفتن تمایل پیدا می کند . مقاومت (RET) پارچه یا هر چیز دیگر عامل ایستادگی در برابر عبور آب است . هر یک از لایه های پارچه, و نه تنها لایه خارجی , چنین مقاومتی دارند . ازدیاد مقاومت ,عبور بخار را کاهش می دهد ( که مفهوم کاهش “قابلیت تنفس ” است )

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها