انتخاب کوله پشتی مناسب 

کوله پشتی

انتخاب کوله پشتی مناسب 

انتخاب کوله پشتی مناسب 

گردشگران علاقمند به طبیعت‌گردی به جای استفاده از چمدان، کوله پشتی را برای چیدن اقلام سفر خود انتخاب می‌کنند و یک کوله پشتی مناسب مهمترین بخش از سفر طبیعت گردان محسوب میشود.

مثلا اگر کوله‌پشتی انتخابی بیش از اندازه کوچک باشد وسایلتان در آن جای نخواهد گرفت و اگر بیش از حد بزرگ باشد مطمئنا وزن اضافی کوله پشتی روی شانه‌ها و کمر شما تحمیل خواهد شد یا اگر جنس کوله‌پشتی به درستی انتخاب نشده باشد بیشترین مشکل شما در زمان باران بروز خواهد کرد بطوریکه تمام وسایل شما در کوله پشتی خیس خواهد شد.

بنابراین شما هنگام خرید کوله پشتی با گزینه‌های بسیار متنوعی از برند، جنس، سایز و … روبرو خواهید شد و در این پست مسافرنامه سعی شده است به بیان نکاتی در مورد انتخاب کوله‌پشتی پرداخته شود تا خرید کوله پشتی را برای شما راحتتر نماید، پس با ما همراه باشید.

 شرکت‌های معتبر تولید کننده کوله­‌پشتی

شرکت‌های زیادی وجود دارد که کوله‌پشتی با تنوع زیادی تولید می‌کنند که بهترین آنها ریی ،(REI) ای.ام.اس ، (EMS)دیوتر (Deuter)، میلت  (Millet)و لو آلپاین (Low Alpine)  هستند شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا کوله‌های خارجی که گران قیمت هستند بخریم؟ مهم‌ترین نکاتی که این برندها را متمایز میکند راحتی حمل،کیفیت عالی پارچه، زیپ‌های بسیار مقاوم در شرایط آب و هوایی گوناگون، تنظیم بار درست، مهم‌تر از همه اطمینان است.

 

اندازه کوله پشتی

شاید مهمترین سوال برای شما انتخاب سایز کوله پشتی باشد و این نکته را به خاطر داشته باشید که اندازه کوله پشتی های هیچ ارجحیتی نسبت به هم ندارند و تنها نکته‌ای که باید برای شما حائز اهمیت باشد متناسب بودن کوله پشتی با بدن شما باشد. شاید کمتر کسی به اندازه کوله پشتی اهمیت دهد ولی مهمترین نکته در انتخاب کوله پشتی همین اندازه کوله است.

 

 اندازه کوله پشتی باید متناسب با قد شما باشد اگر قد کوله‌پشتی کوتاه باشد فشار وزن کوله روی قسمت میانی کمر قرار می‌گیرد که در طولانی مدت باعث ایجاد درد در قسمت میانی کمر شما خواهد شد و اگر قد کوله‌پشتی بلند باشد فشار وزن کوله روی عضلات سرینی قرار گرفته که باعث برهم زدن تعادلتان در هنگام پیاده روی و مانع در حرکت مناسب شما خواهد شد.

اندازه کوله‌پشتی متناسب با اندازه تنه کوهنورد مشخص میشود که این انداز  فاصله بین لگن تا گردن است که در قسمت ویژگی‌های کوله پشتی با عنوان تورسو (Torso)  و محدوده‌ای را به اینچ مشخص کرده است. مثلاً وقتی برای یک کوله‌پشتی ۱۳ الی ۲۰ اینچ مشخص شده یعنی بین ۳۳ سانتیمتر تا حدود ۵۱ سانتیمتر که این عدد اندازه ارتفاع تنه شما خواهد بود به این نحو که از بالای لگن تا ابتدای گردن (جایی که شانه و گردن به هم می‌رسند) را اندازه‌گیری می‌کنیم.

کوله پشتی

اگر اندازه تنه شما برای ۲ سایز مختلف کوله مناسب بود اندازه کوچک‌تر را انتخاب کنید.

لازم بذکر است بیشتر کوله‌های اروپایی تنها در یک سایز تولید می‌شود در حالیکه اکثر کوله‌های آمریکایی حداقل در ۳ سایز کوچک، متوسط و بزرگ ارائه می‌شود و اینجا است که می‌توانید تفاوت فناوری و دقت آمریکایی را با اروپایی مقایسه کنید.

پیشنهاد میشود اگر اندازه تنه‌تان در محدوده کوله انتخابی نبود به سراغ نوع دیگر و چنانچه اندازه تنه کوهنورد کوچک‌تر از محدوده بود و کوهنورد مرد بود به سراغ مدل زنانه آن کوله برود.

 

وزن بار کوله پشتی

کوله‌پشتی‌ها‌ با اندازه یکسان  برای حمل وزن‌های مختلفی طراحی‌ شده‌اند که  حداکثر وزنی را که کوله پشتی موردنظر می‌تواند تحمل کند توسط شرکت سازنده اعلام می‌شود و چنانچه شما بار بیشتری از وزن اعلامی را در کوله بگذارید کوله‌تان پاره نخواهد شد اما دیگر احساس راحتی قبلی را نخواهید داشت و سیستم کوله برای انتقال وزن بار روی بدن به صورت صحیح جوابگو نخواهد بود.

 پس اگر ۲ کوله با مارک‌های یکسان، اندازه یکسان ولی وزن‌های مختلف دیدید، وزن کوله سبک‌تر دلیل بر فناوری بهتر نیست بلکه به احتمال زیاد کوله سبک‌تر برای حمل وزن کمتری طراحی شده که باید ریزبین باشید و اطلاعات کوله‌ها را دقیق مطالعه کنید.

 

کوله پشتی

اگر شما دائم به طبیعت گردی مشغول هستید برای اینکه هر روز نخواهید جهت خرید کوله‌پشتی هزینه کنید علاوه بر خرید کوله با برند خوب ویژگی‌های زیر را نیز در نظر بگیرد تا دوام و ماندگاری کوله تان بالا رود.

 • 1-جنس پارچه در برابر آب مقاوم باشد و این نیاز صد در صد نیست فقط مطمئن باشید که در هنگام بارندگی تمام وسایل داخل کوله خیس نشود. اکثر کوله‌پشتی‌ها یک کاور با پارچه کرباسی هم همراه دارند که ضد آب هستند و شما میتوانید در هنگام بارندگی این کاور را استفاده نمایید.

 

کوله پشتی
 • 2-بهتر است محفظه کوله پشتی دو زیپ داشته باشد که بشود آنها را به هم قفل نمود.

 •  

  3- کوله پشتی دارای محفظه‌های متعددی باشد تا شما بتوانید وسایل خود را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید و براحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

 • کوله پشتی

   

 • 4-کوله پشتی را خریداری نمایید که دارای بسته‌های قاب داخلی باشد زیرا وجود این میله‌ها و قاب‌ها که داخل کوله پشتی تعبیه شده‌اند به کوله‌پشتی فرم داده و مناسب با ارگونومی بدن است همچنین بعضی کوله‌پشتی‌ها هم با قاب‌های خارجی فرم دهی شده‌اند و کاملا قابل مشاهده هستند.

   

  کوله پشتی
  کوله پشتی
 •  

 • 5-کوله پشتی دارای کمربند لگنی مناسب و قابل تنظیم باشد زیرا بیشترین وزنی که شما حمل میکنید در قسمت پایینی بدن و به خصوص لگن جمع میشود، وجود کمربند لگنی  باعث میشود که وزن بار شما توزیع شده و فشار کمتری به پشت وارد شود.

   

 • 6-کوله‌پشتی دارای بندهای مخصوص برای شانه باشد پدهای موجود در این بندها باعث می‌شود کمترین فشار به شانه وارد شده و از ایجاد فشار بر پشت نیز جلوگیری می‌کند. فقط دقت کنید که این پدهای روی بندها از مواد ضخیم ساخته شده و به صورت یک تکه باشند تا در اثر استفاده از هم جدا نشود و نازک نگردد.

 •  

 • 7-کوله‌پشتی را انتخاب نمایید که پشت آن حالت منحنی داشته باشد زیرا وجود این قوس طبیعی علاوه براینکه اجازه میدهد یک فضای کوچک بین کوله و کمر شما ایجاد شود که محل عبور هوا و مانع عرق کردن زیاد میشود از ایجاد کمردرد هم جلوگیری میکند.

 •  

  کوله پشتی

کوله پشتی

منبع: نشریه گردشگری مسافرنامه

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال